בדיקת זיוף מסמכים

מה הוא התאריך הנכון בו נתקבל מסמך ומה יהיו ההשלכות המשפטיות לגילויו?

גילוי זיוף וקביעת התאריך האותנטי, בו התקבלו חומרים בלשכת הוצל"פ, היא קביעה משמעותית לתוצאתו של תיק אזרחי מסוג זה. 

יש לסובב את המסך לתצוגה מלאה של האתר

צילומים ותמונות דיגיטליות, מהווים כיום מקורות לחקירות ומשמשים כראיות בבית המשפט.

בזכות נגישות המדיה החברתית, ה"גיבויים בענן" והשכיחות הרבה של מצלמות איכותיות בטלפונים הסלולריים, הולכת ומתפתחת עלייה דרמטית בתמונות, סריקות מסמכים וצילומים המוגשים חדשות לבקרים כראיות לרשויות החקירה ואכיפת החוק, על ידי אזרחים ועדים. לא אחת טוענים בעלי דין ל"כלל הראיה הטובה ביותר", כאשר מבקשים הם להשתמש בראיות דיגיטליות מצולמות אלה, כתחליף להמצאת מסמכי המקור (אותם מסמכים (דפים) שעליהם חתמו הצדדים).

לאור נגישות הטכנולוגיות המתקדמות והזמינות הרבה כל כך של כלי עיבוד תמונה הקיימים וזמינים באופן חופשי במרשתת ואפילו כאפליקציות המותקנות על המכשירים הסלולריים הזמינים כל כך בציבור, כך עולה גם השכיחות של תמונות סרוקות וצילומים המוגשים כראיות בהליכי חקירה ומשפט, לאחר שעברו שינויים ועריכה. מצב עניינים שכזה, מזמן לביהמ"ש ראיות בדויות, שעלולות להטות דין כאשר הם מוצגות בתיקי חקירה ו/או מוגשות בהליך המשפטי.

גם בתי המשפט כבר מבינים ומודעים עד כמה קל לערוך תמונה דיגיטלית בימנו ולכן מומחים מתבקשים לעיתים קרובות לנתח את אותנטיות הצילומים ואת מקוריותם של קובצי התמונה הדיגיטליים.

 

בזכות כלים (מדעיים) מתקדמים ודרכים יצירתיות, ניתן גם ניתן לאמת את המידע בצורה מדויקת, לבצע חקירה יסודית של אותנטיות תמונות וצילומים, תוך הקפדה על אמינותן ומקורן וכך להגיע אל חקר האמת העובדתית(!) שהיא אבן יסוד בהליכי חקירה ומשפט של ימינו.

לאור קלות הביצוע ואפשרויות העריכה המגוונות והזמינות כל כך לזיוף מסמכים בעידן הדיגיטלי, כמות תיקי הזיוף והמרמה החלו לצבור תאוצה והם נמצאים בעלייה מתמדת. בעלי דין מוצאים עצמם מתמודדים מול מסמכים הנחזים להיות אותנטיים ובשעה שלא כך הדבר. גם אם יבקשו לבצע בדיקה גרפולוגית לכתב היד או לחתימות אשר במסמך, הרי שבדיקות אלה יעלו כי אכן מדובר בכתב ידם ושהחתימה גם היא חתימה שלהם. אך כאמור, בשעה שאין בנמצא מסמך (הנייר) המקורי אלא רק עותק מצולם ממנו, אז אין ערך לבדיקות מקרוסקופיות של הדף והדיו, אלא יש לבדוק את המסמכים בכלים משפטיים אחרים מעולם השוואת הצילומים.

שימוש בכלים ייעודיים הבוחנים את תוכן התמונה, את הבדלים באיכותה או בין פרטים שונים המוצגים בה ותוך התייחסות למאפיינים ולעקבות הדיגיטליים של המצלמה / הסורק שיצר את אותה תמונה דיגיטלית.

העידן הדיגיטלי החדש מציב אתגר מול איתור זיופים ומרמה במסמכים וזו העת לבחון ראיות בכלים חדישים ובטכנולוגיות מתקדמות, כדי לתת מענה בהתמודדות אל מול האתגרים החקירתיים החדשים, המתפתחים בתחום המדיה המשפטית בתחום זיוף המסמכים.

מעבר לגילוי מניפולציות בקבצים הדיגיטליים, חשובה לא פחות גם דרך הצגת הדברים בצורה אמינה ומקצועית בבית המשפט, על מנת שזה יוכל להתרשם ולקבוע האם מקבל או לא מקבל ראיה מצולמת כאמינה.

הכלים המתקדמים בהם אנו עושים שימוש בתחום הוידאו והתמונה, משמשים את מעבדות הזיהוי הפלילי המובילות בעולם, את רשויות אכיפת החוק, הצבא, הביטחון והממשל ברחבי העולם.
מדובר בכלי רב עצמה הכולל עשרות פילטרים המיועדים לבחינה וגילוי של זיופים, עריכה ומניפולציות בתמונות וצילומים, הן ברמת התוכן והן ברמת המאפיינים והעקבות הדיגיטליים של קובץ התמונה.  

  

המומחה, דורון בלדינגר, הינו מהנדס אלקטרוניקה בהכשרתו, יוצא הייטק, מהתחום של פיתוח חומרה. ככזה, הבנתו וניסיונו הרב בתחום הטכנולוגי ולצד זאת הכשרתו המשפטית והתמחותו הייחודית בתחומי המשפט הפלילי, מאפשרים לו לנצל את הכלים הטכנולוגיים החדישים והמתקדמים ביותר בעולם, כדי להגיע אל חקר האמת גם בתחום זה.
 

דורון בלדינגר מומחה לבדיקת זיוף מסמכים, אותנטיות תמונות וצילומים, פיענוח, ניתוח  והשוואה.
מעל 20 שנות ניסיון.
עד מומחה בבתי המשפט. 
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא התחייבות התקשרו: 054-421-2424, או שלחו הודעת whatsapp
נשמח לשמוע מכם.

אתר המומחה - דורון בלדינגר

054-4212424

יש לסובב את המסך לתצוגה מלאה של האתר